top of page

Tanıtım, Satış ve Pazarlama Stratejilerinde Sosyal Medya Ne Kadar Etkilidir?

Sosyal medya, doğru kullanıldığı takdirde tanıtım, satış ve pazarlama odaklı yaklaşıma katkı koyan bir strateji havuzudur. Dijital hikayeleriniz ancak uçtan uca kurulan sağlam dijital köprülerle hedef kitlesine ulaşır. Bu karşılıklı etkileşim doğru yöntemleri doğru zamanda ve doğru şekilde uygulamakla güvenli hale gelecektir.

Sosyal Medyanın Gücü

Hangi ürün ya da markanın ne sıklıkla tercih edildiği, incelendiği, takip edildiği; hangi içeriğin sonuna kadar izlendiği; hedef kitlenin hangi durumlarda hangi tepkileri verdiği sosyal medya uzmanı tarafından analiz edildiğinde ortaya çıkan sonuç satış pazarlama stratejileri için de bir pusula niteliği taşımaktadır. 

Çünkü satış pazarlama alanında sosyal medyadan faydalanmak isteniliyorsa bakış açısı sadece satış pazarlama üzerine kurulu olmamalıdır. Sosyal medya; talebin tekrarlanması, memnuniyetin oluşması ve bunun duyurulması,  hizmetin kullanıcı tarafından diğer kullanıcı adaylarına tavsiye edilmesi konusunda rol oynamalıdır. Özellikle kullanıcının, memnuniyetsizliğini geri bildirim olarak aktarıldığı durumlarda bu görmezden gelinmemeli; sebepleri araştırılmalı ve kullanıcıya tekrar geri bildirim sağlanmalıdır.

Bu etkileşim, “Reklamın iyisi kötüsü olmaz,” gibi maddeci bir bakış açısı yerine her iki tarafı memnun edecek  faydacı bir anlayışa evrilirse bu gerçek başarıdır. Sosyal medyanın gücünün sosyal medya uzmanı tarafından ortaya konulmasının somut örneği dijital köprüler aracılığıyla uçtan uca kurulan etkileşimdir.

Dijital
Pazarın
Etkisi

Dijital pazar faaliyetlerini geliştirmek, satışları arttırmak için doğru stratejileri planlamak, uygulamaya koymak ve süreci takip ederek ona göre yol haritasını güncellemek de ancak iletişim sektöründe hizmet deneyimi olan bir Sosyal Medya Uzmanı tarafından organize edilir.

 Kişi ya da kurumun sosyal medya hesaplarını da bu amaçla yönetir. Hedef kitlenin demografik özellikleri ve beklentilerine göre içerik oluşturan, görsel planlamayı yapan yani kısacası iletişimin çok yönlü tüm organizasyonunu tasarlar. 

Bu sektörde yılların kattığı iş deneyimiyle; eğitim hayatının kattığı akademik öğretileri birleştiren ilkeleri olan profesyonel iletişimciler sosyal medyanızı ve tüm medya danışmanlığınız yönetilmelidir. 

Çalıştığınız kişiler ve bakış açıları aslında sizin karakterinizi ve hayata bakış açınızı yansıtan aynadır. Buna pazarlama ve satış stratejiniz de dahildir. 

Dijital
Pazarın
Bilmeyen İçin
Dezavantaj

Yaptığınız tercih, aldığınız karar tüm yaşamınızı iyi ya da kötü yönde etkiler, değiştirir ve mutlaka dönüştürür. Hedef kitleniz,  bütünün faydasını mı yoksa kişisel çıkarlarınızı mı ön plana koyduğunuzu sosyal medya yönetiminizden anlayacaktır. 

Markanızı dijital pazarda işin uzmanına teslim etmenizi istemek bu sebeple bir ikna sözü değil stratejik hamlededir. Çünkü yazının en başında da belirttiğimiz gibi dijital pazar, doğru kullanmayı bilen için avantaj; doğru kullanmayı bilmeyen için dezavantajlı bir alandır. Dijital pazar dünyasında pusulanızın doğru çalıştığından emin olmalısınız. Size eşlik edeceklerin samimiyetinden şüphe duymamalı ve uzmanlığına güven duymalısınız. Sonra da kararınızı verir, tercihiniz yapar, yönteminizi belirler ve yola çıkarsınız. Dijital hikâyelerinize uçtan uca değer katmanız temennisiyle iyi dileklerimizi ve saygılarımızı sunarız.

bottom of page